Pracovní podmínky v Čechách, jaká je realita a o čem se raději mlčí!

14.10.2017

Každý, kdo v životě pracoval a poznal poměry několika firem, se setkal s tím, že ne vždy každá firma dodržovala zákoník práce a i když jej porušila či pravidelně porušovala, neměl a nemá takový zaměstnanec prakticky žádnou reálnou možnost se hájit. 

Já osobně jsem měl velmi negativní zkušenost ve dvou firmách. Jedna firma mi dokonce zamítla vyplatit nemocenskou, když jsem to ohlásil na příslušný Oblastní inspektorát práce ("dále jen OIP"), dlouho se nic nedělo, po několika týdnech se tím někdo začal zabývat. Po dalším cca měsíci mi došla zpráva, že OIP nenalezl u nahlášené firmy pochybení, že firma dodala všechny potřebné podklady a že prakticky jediné co mohu udělat je, podat si odvolání, které jak asi každý ví, nemá v této zemi váhu, protože ve výsledku nic nezvrátí. Třešinkou na dortu pak bylo, když mi něco podobného přišlo i od OSSZ.

Druhá zkušenost trochu z jiného soudku, jistá firma nabízela práci přes inzertní portál na práci, jasně definovaná výše mzdy, benefity a informace o pozici, říkám si, je to fajn, jdu do toho. Když jsem prošel sítem "milionů" výběrových kol, což je dnes také asi módní, dělat několik kol, tak jsem byl pozván na 1. pracovní den, kde se řešila pracovní smlouva. Zděšením pro mě pak bylo, když mi tato firma dala přečíst pracovní smlouvu, kde ta zmiňovaná částka platu bylarozdělena na dvě poloviny, z nichž jedna tvořila základ mzdy, druhá část pak byla citovaná v pracovní smlouvě, jako možná odměna nadřízeného za dobře vykonanou práci. A jak každý asi ví, to co je jasně definováno v základní mzdě, je svým způsobem jistota, i když jak to tak pozoruji, tak i to už dnes není pravdou, podstatné je to, že když jsem od této firmy odešel, tak mi za odpracovaný měsíc zaplatili částku ze základní mzdy, čili tu polovinu z dříve slibované mzdy, která figurovala v inzerci, která měla nalákat nové pracovníky. Jak říkám, člověk se pořád učí, je to dávno a tahle zkušenost mi v mnoha věcech otevřela oči!

A já se ptám, jsou v České republice rovné pracovní podmínky, je vyváženost výhod zaměstnavatel - zaměstnanec stejná? Odpovím vám, není stejná.

Když si jako zaměstnanec dovolíte otevřít pusu a bránit své zájmy, svá práva, zaměstnavatel vám řekne: "Když se ti to nelíbí, tak běž, za dveřmi stojí další zájemci". Když nemáte k dispozici dostatek financí, aby jste se bránili soudní cestou, nemáte prakticky šanci si své zájmy a práva hájit a i kdyby se to dostalo k soudu, tyhle nadnárodní korporace a megalomanští podnikatelé si platí ty nejlepší právníky na to, aby jste neměli šanci uspět.

Tohle se musí změnit a to dost rychle!

Samozřejmě, Sobotkové a spol., kteří po škole a někteří po červeném diplomu šli rovnou do politiky, kde si pomocí našich daní vytvořili systém na zabezpečení své kapsy a nemají reálné zkušenosti na pracovních pozicích, můžou těžko hájit zájmy občanů, protože nevědí, jak to skutečně v těchto firmách chodí, jak se šikanují zaměstnanci, firmy je zaměstnávají za minimální mzdy a když už jim něco dávají, tak jen tak, aby ušetřili na odvodech, ale když pak potřebuje takový zaměstnanec hypotéku nebo půjčku na auto, prostě cokoli, tak mu banka zkrátka nepůjčí, banku nezajímá, kolik mu dá šéf bokem na ruku, banku zajímá to, co má uvedeno v pracovní smlouvě, jakou má průměrnou mzdu a tady v ČR je průměrná mzda vskutku žebračenka.

Kamarádi mě upozornili na platy, které pobírají ve firmách např., které sídlí na Černovických terasách v Brně, Modřicích atd. Tam se pane Sobotko běžte podívat, to je otrokařina a lidé tam dělají za 12-14.000 čistého ve třísměnném provozu, ranní, odpolední, noční.

To by si měl jít aspoň na měsíc vyzkoušet každý politik, který jen sedí na židli, pobírá statisícové platy a nedělá to, co dělat má, narovnat systém tak, aby lidé pracovali za slušnou mzdu!!!! To je ostuda nejen této vlády, ale všech vlád, které tu kdy po roce 89 vládly.

A že zvedli nepatrně minimální mzdu? Vždyť to je ostuda, běžte si pánové v oblecích za desetitisíce vyzkoušet práci těchto lidí a uvidíte sami, jak je příjemné dřít na tři směny a pak po měsíci přinést domů ženě a dětem 12 - 14 000 čistého na výplatu. Z toho se žít nedá, co ti lidé mají dělat?

Já, pokud budu mít dostatečnou podporu u voleb, budu dělat vše proto, aby se tady pracovní podmínky narovnaly. Minimální mzda musí být navýšena na minimálně 15000 kč a každým rokem navyšována o dalších minimálně 10%!

Já proto udělám vše, co bude v mých silách!

Lidé, nedělejte otroky, nedávejte hlas těm, co vás odsoudili k minimální "mzdě" - žebračence. Jděte volit 23, my pracovní podmínky narovnáme, my víme, jaké jsou reálné platy a s vaší pomocí to změníme, ale tu změnu máte ve svých rukou vy, naši voliči! 

Roman Andrla, kandidát do PS PČR za Jihomoravský kraj

volte číslo 23, volte SPR-RSČ Miroslava Sládka