Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše s Faltýnkem kvůli Čapímu hnízdu

10.08.2017

... a je to tady, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny dostal žádost policie o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Žádost se týká kauzy Čapí hnízdo. 

Do Poslanecké sněmovny dorazila žádost policie o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a 1. místopředsedy Jaroslava Faltýnka. 

Babiš má vypnutý telefon, Faltýnek hovor položil. Vladimír Vořechovský z tiskového oddělení hnutí ANO Novinkám řekl, že Babiš je na dovolené mimo ČR. Žádné bližší informace o žádosti nemá.

Jaroslav Faltýnek pro Seznam Zprávy potvrdil, že o žádosti policie ví. Vydání se prý bránit nebude.

Mandátovému a imunitnímu výboru předal žádost předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

16:55 - Jaroslav Faltýnek pro Seznam potvrdil, že o žádosti policie ví. "Vydání se nebudu bránit," uvedl. A potvrdil, že i podle informací, které sám má, má jít o kauzu Čapí hnízdo.

Faltýnek byl v rozhodné době, kdy se o milionech pro projekt rozhodovalo, členem představenstva Agrofertu.

16:20 - Server Neovlivní.cz uvedl, že jde o kauzu Čapí hnízdo. V té policie i orgány EU vyšetřují, zda nebyl spáchán dotační podvod. Padesát milionů, které Andrej Babiš pro svůj luxusní resort získal, šlo totiž z peněz určených pro malé a střední podniky, za projektem Čapího hnízda však stál obří Agrofert.

17:01 - Hnutí ANO si na březnovém sjezdu změkčilo etický kodex. Obvinění členové hnutí tak už nemusí odstoupit. Ale nepředbíhejme..

kodex hnutí ANO

Dotace 50 miliónů korun

Farma Čapí hnízdo v minulosti patřila společnosti Agrofert, jejímž majitelem byl až do do letoška Babiš.

Farma nejprve Agrofertu patřila, následně byla převedena na anonymní akcie na doručitele. Díky tomuto manévru mohla získat dotaci 50 miliónů, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Následně sfúzovala s jednou z Babišových společností, a tak se do holdingu vrátila.

Loni v březnu na mimořádné schůzi Sněmovny Babišpřiznal, že v době získání evropské dotace byli akcionáři farmy bratr jeho partnerky a jeho dvě dospělé děti.

zdroj: novinky.cz; seznam.cz/zpravy